Która gładź jest najlepsza?

Do tej pory bardziej popularny oraz częściej używany zwykle przez budowlańców był tynk, ponieważ gładź jest to dość nowy materiał wykończeniowy. Zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy jednym, a drugim? No cóż gładź jest gładka, a struktura tynku jest zdecydowanie bardziej ziarnista – w efekcie czego niestety prezentuje się on trochę gorzej, a im starsza ściana – tym jej wygląd o wiele trudniej jest odratować. Dlatego jeśli chcemy nadań naszym ścianom nowe życie warto pomyśleć o kupnie gładzi. Jeśli chcesz dowiedzieć się trochę więcej na ten temat to zapraszam do lektury tego artykułu!

Wybrać tynk czy gładź?
Jeśli chodzi o tynk to warto go zastosować na ściany nierówne, chropowate oraz wtedy, kiedy chcemy zwiększyć przyczepność naszej ściany. Ponadto tynk doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie możemy położyć gładzi z różnorakich przyczyn. Co do zastosowania gładzi to na pewno będzie ona idealna dla powierzchni maksymalnie równych, które pozbawione są zarysowań oraz wgłębień, a także takich które mają dobrą przyczepność. Warto wspomnieć również o różnicy w grubości pomiędzy warstwą gładzi oraz tynku. Wiadomo, że cienka warstwa gładzi wyschnie nam o wiele szybciej niż gruba warstwa tynku. Bardzo często dobrym rozwiązaniem, które się często stosuje jest położenie tynku, a na niego gładzi – w takiej sytuacji mowa o suchym tynku, który staje się tylko warstwą podkładową. Mamy więc połączenie idealne!

Jakie mamy rodzaje gładzi?
Generalnie gładź można podzielić ze względu na materiał, którego używa się do jej wytworzenia. Najczęściej w sklepie możemy dostać gładź wykonaną z surowców syntetycznych oraz pochodzenia naturalnego. Wyróżniamy również gładzie polimerowe - zazwyczaj są to bardzo elastyczne gładzie, które zawsze powinny być szlifowane. Zwykle ich spoiwem są pochodne akrylu, dlatego nazywa się je czasem gładziami akrylowymi. Ponadto mamy również gładzie wapienne, które pozwalają nam na uzyskanie efektu gładkiej powierzchni. Raczej nie wymagają one szlifowania, ale zdecydowanie ich największą zaletą jest zasadowy odczyn, który utrudnia powstawanie kolonii grzybowych. Są także gładzie gipsowe, które przygotowuje się z gipsu syntetycznego lub naturalnego. Jednak niezależnie od wariantu wykazują one tendencję do naciągania wilgocią. Jakby tego było mało to odczyn gładzi przyspiesza korozję stali. Niestety, ale większość gładzi gipsowych zwykle wymaga późniejszego szlifowania, dlatego jest zwykle powoduje on bardzo silne zapylenie. Na koniec warto wspomnieć również o gładzi cementowej, które nie są tak białe, jak gipsowe, lecz wyróżnia je wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie wymagają szlifowania, ale nie są też gładkie.

Zobacz również

Kontakt

Kończysz remont i szukasz materiałów wykończeniowych? A może rozpoczynasz budowę całego domu od podstaw? Bez względu na to, która tematyka jest Ci bliższa, pomożemy Ci wybrać odpowiednie sprzęty, dodatki i materiały do wykończenia i budowy domu. Zapraszamy!