Kolektory słoneczne do ogrzewania wody – co warto o nich wiedzieć?

Zacznijmy może od tego czym właściwie jest kolektor słoneczny – jest to urządzenie, którego zadaniem jest przetworzenie energii pobieranej z promieniowania słonecznego na ciepło (w celu ogrzania wody lub całego mieszkania). Działa więc to w ten sposób, że energia, którą przyjmuje nasz kolektor jest następnie przemieniania w energię cieplną nośnika ciepła. Zazwyczaj nośnikami ciepła mogą być gazy (na przykład powietrze) lub ciecz (woda albo glikol). Cała instalacja solarna jest to szereg dobranych odpowiednio urządzeń, takich jak pojemnościowe zasobniki wody użytkowej, zasobniki buforowe z przepływowymi wymiennikami ciepła, kolektory słoneczne lub panele sterująco-zabezpieczające.

Kolektory słoneczne – jak je dobrać?
Aby nasza instalacja solarna działała prawidłowo, musimy zadbać o kilka ważnych czynników, które powinna spełniać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kolektor słoneczny nie powinien być naszym jedynym źródłem ciepła, z którego będziemy podgrzewać wodę w naszym domu. Czemu? No cóż, o tyle, o ile w lato uda nam się złapać więcej słońca i oszczędzić trochę na ogrzewaniu wody, o tyle zimą nie ma już tak kolorowo – dlatego powinniśmy zadbać o dodatkowe źródło ciepła, które będzie ogrzewać nam wodę, także w sytuacji, gdy kolektory nie będą mogły tego zrobić. Zanim dokonamy zakupu kolektora słonecznego musimy koniecznie określić ile mamy osób w naszym domostwie, które będą korzystać z tej wody – oraz mniej więcej jakie może być jej zużycie w ciągu miesiąca albo roku. Dlatego powinniśmy wiedzieć jakie może być zapotrzebowanie dzienne na jedną osobę na ciepłą wodę. Takie zapotrzebowanie możemy określić mianem małe, średnie albo duże. Na koniec ważne jest, aby wziąć pod uwagę również obiekt, który chcemy ogrzać – bardzo ważne jest czy to będzie budynek przemysłowy, biurowy, a może hotel lub zwykły dom. Są to niezbędne informacje, które powinniśmy zdobyć oraz przemyśleć, zanim zdecydujemy się na kupno kolektora słonecznego.

Podział kolektorów słonecznych
Jeśli chodzi o kolektory słoneczne to możemy je podzielić na skupiające (prawie zawsze cieczowe)
oraz specjalne (na przykład okno termiczne, izolacja transparentna). Ponadto wyróżniamy kolektory płaskie (gazowe, cieczowe, dwufazowe), płaskie próżniowe, a także próżniowo-rurowe (nazywane także próżniowymi, w których funkcję izolacji spełniają próżniowe rury).

Czemu warto zamontować kolektory słoneczne w swoim domu?
Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób możemy zaoszczędzić pieniądze oraz energię, co w obecnych czasach jest bardzo ważne. Plusem jest także to, że ceny instalacji solarnych nie są takie wygórowane, a w ten sposób przyczyniamy się do oszczędzania energii na świecie oraz własnych pieniędzy.

Zobacz również

Kontakt

Kończysz remont i szukasz materiałów wykończeniowych? A może rozpoczynasz budowę całego domu od podstaw? Bez względu na to, która tematyka jest Ci bliższa, pomożemy Ci wybrać odpowiednie sprzęty, dodatki i materiały do wykończenia i budowy domu. Zapraszamy!